Ośrodek Kultury w Czudcu

A A A  

Galeria wydarzeń

3-31 sierpnia 2022 r. - WAKACYJNY KALEJDOSKOP KULTURALNY

piątek 02.09.2022

„Wakacje z Ośrodkiem Kultury są super!!!”

Wszystko co dobre, szybko się kończy. Równie szybko upłynęły tegoroczne wakacje, a wraz z nimi nasze sierpniowe zajęcia w ramach Wakacyjnego Kalejdoskopu Kulturalnego. Był to niezwykle intensywny czas, wypełniony dobrą zabawą, atrakcyjnymi warsztatami oraz niezwykłymi podróżami. Nasze wakacyjne propozycje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, bowiem w różnych kombinacjach uczestniczyło w nich ponad 120 dzieci.
Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, które zechciały wspólnie z nami spędzić ten czas. Wasze uśmiechnięte buzie i chęć uczestniczenia w naszych propozycjach zachęca nas do dalszego działania i szukania nowych pomysłów. Życzymy Wam udanego i spokojnego roku szkolnego. Chcielibyśmy podziękować również Rodzicom za zaufanie, jakim nas obdarzają powierzając naszej opiece swoje najcenniejsze skarby! 

1 spotkanie 3.08.2022 r. – warsztaty „W kręgu Fotografii – Cyjanotypia”
Pierwsze zajęcia, które zostały zaproponowane dla dzieci w ramach Wakacyjnego Kalejdoskopu Kulturalnego to cyjanotypia. Cyjanotypia to technika sięgająca początków fotografii pozwalająca na otrzymanie obrazu m.in. na papierze przy użyciu światłoczułej substancji. Prosty, a jakże ciekawy temat ogromnie zaciekawił uczestników zajęć. Dzieci z małą pomocą prowadzącej przeszły poszczególne etapy pracy uzyskując wspaniałe efekty. Podczas zajęć wykorzystano specjalny rozwór do cyjanotypii, różnorodne drobne przedmioty, do układania prostych kompozycji oraz rośliny nawiązujące do tematyki botanicznej. Ciekawa technika, proste zadanie, uruchomiona dziecięca wyobraźnia, dziecięca ciekawość i chęć poznawania czegoś nowego to stuprocentowy przepis na udane warsztaty.

Materiał z profilu FB organizatora:
https://www.facebook.com/OKCzudec/videos/624552592203055

2 spotkanie 10.08.2022 r. – wycieczka „Baśniowa przygoda w Magicznych Ogrodach"
10 sierpnia wakacyjna grupa Odkrywców odwiedziła urokliwe Magiczne Ogrody! Spacerując po ogrodzie, wspólnie z animatorami dzieci poznały baśniowe krainy Wróżek Smużek, psotnych Mordoli, wojowniczych Krasnoludów, pracowitych Bulwiaków oraz próbowały odkryć niezwykłe tajemnice Zorana – czarnoksiężnika, który stworzył ten baśniowy świat.
W każdej z krain na dzieci czekały inne zabawy i gry ruchowe. W niezwykłym Krasnoludzkim Grodzie dzieci mogły wspiąć się na drewniany ratusz, skorzystać z Krasnoludzkiej Wieży Prób czyli kilkunastometrowej zjeżdżalni i karuzel napędzanych siłą mięśni. W Wodnym Świecie dzieci przeprowadzały ciekawe eksperymenty z wodą, zaś Magiczne Fontanny pozwalały dyrygować wodą ruchami dłoni. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się mosty linowe w koronach drzew. I mimo lęku przed wysokością, nie było dziecka, które nie wspięłoby się na kładki z przeszkodami.
Baśniowy świat zachwycił swoimi atrakcjami, a uśmiechnięte twarze dzieci były najlepszym potwierdzeniem, że bawiły się świetnie!!!

Materiał z profilu FB organizatora:
https://www.facebook.com/OKCzudec/videos/467165705418933

3 spotkanie 12.08.2022 r. – warsztaty „Magia tworzenia sera”
12 sierpnia podczas warsztatów z panem Michałem i Marysią z „Sewerynówka sery zagrodowe” dzieci zgłębiały tajniki sztuki warzenia sera. Podczas spotkania wszyscy poznali historię sera i serowarstwa, mogli spróbować różnych rodzajów sera produkowanych przez rodzinę pana Michała, zapoznali się z narzędziami serowarskimi, a przede wszystkim dowiedzieli się jak wygląda prawdziwy oscypek. Pan Michał w bardzo ciekawy sposób przybliżył wiedzę na temat różnych gatunków sera, które można zobaczyć w sklepach, wytłumaczył podział serów ze względu na gatunek mleka, zawartość tłuszczu, konsystencję, proces produkcyjny i czas dojrzewania. Na zakończenie każdy uczestnik warsztatów wycisnął swoją własną redykołkę.

Relacja telewizyjna - kliknij tutaj

4 spotkanie 17.08.2022 r. – warsztaty „Świat małego Majsterkowicza"
17 sierpnia uczestnicy zajęć wakacyjnych wzięli udział w praktycznych warsztatach z majsterkowania, które poprowadził pan Karol Gwiżdż i pani Aneta z Majster Klub. Podczas zajęć każde dziecko wykonało pracę manualną, przy wykorzystaniu prawdziwych narzędzi takich jak: młotek, gwoździe, wkręty, wiertarka. Użycie wymienionych narzędzi dało dzieciakom mnóstwo radości i satysfakcji z samodzielnego wykonania zadania. W drugiej części spotkania, dzieci uczestniczyły w warsztatach z przedsiębiorczości. Dzięki symulacji gry giełdowej dzieci mogły wcielić się w przedsiębiorców produkujących papierowe motyle, by następnie sprzedać je w różnych cenach w zależności od rozgrywanej rundy. Warsztaty miały na celu naukę posługiwania się pieniędzmi i ich obrotem, tak aby jak najwięcej zarobić.

Materiał z profilu FB organizatora:
https://www.facebook.com/OKCzudec/videos/796851698012825

Relacja telewizyjna - kliknij tutaj

5 spotkanie 19.08.2022 r. – wycieczka „W poszukiwaniu białego złota! Odkrywamy bocheńską SoliLandię i świat motyli”
19 sierpnia dzieci uczestniczyły w wycieczce do  Kopalni Soli w Bochni, która jest najstarszą kopalnią w Polsce i jedną z najstarszych w Europie. Była to niezwykła podróż w czasie, przez najstarsze i najpiękniejsze wyrobiska kopalni. Ciekawie opowiedziana przez przewodników historia górnictwa solnego przeniosła wszystkich do epoki panowania księcia Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Podczas zwiedzania uczestnicy wycieczki spotkali się z polskimi królami, żupnikami genueńskimi, duchem mnicha cystersa, płynęli łodzią podziemnymi korytarzami, podziwiali unikatowe komory solne, piękne wykute w soli kaplice, rzeźby solne oraz narzędzia i urządzenia górnicze, które tworzą to wyjątkowe podziemne miasto. Po wyjeździe na powierzchnię wszyscy udali się do Muzeum Motyli Arthropoda, gdzie uczestniczyli w lekcji przyrodniczej, podczas której poznali świat tych przepięknych stworzeń, a także mogli zobaczyć okazy występujące na całym świecie.

Materiał z profilu FB organizatora:
https://www.facebook.com/OKCzudec/videos/612431080226461
https://www.facebook.com/OKCzudec/videos/1055509088438916

6 spotkanie 24.08.2022 r. – warsztaty „Florystyka w klimatach rustykalnych”
W dniu 24 sierpnia dla dzieci zorganizowano zajęcia pn. Florystyka w klimatach rustykalnych, mające na celu rozwijać zdolności kreatywnego myślenia. Co potrzebuje florysta do pracy z roślinami?... Jak w prosty sposób ułożyć kwiaty?... Jakie materiały można użyć do bukietu?... Czy wszystkie rośliny mogą stanowić element w kompozycji?... To tylko niektóre pytania, na które zostały udzielone odpowiedzi. Uczestnicy zachęceni do porzucenia schematycznego myślenia tworzyli wspaniałe kompozycje korzystając z szerokiego wachlarza roślin np. naci marchewki i selera, gałązek porzeczki, liści: agrestu, paprotki, liści i kwiatów funkii, liści wiśni, kwiatów cynii, gałązek szarłata pierzastego, liści bluszczyku, elementów przyrody tj. gałązki, szyszki, mchu chrobotka i wielu innych drobiazgów. Podczas zajęć powstała wyjątkowa galeria florystyczna z dziecięcymi kompozycjami zachwycającymi ciekawą formą i użytymi materiałami. 

Materiał z profilu FB organizatora:
https://www.facebook.com/OKCzudec/videos/440600794676470
https://www.facebook.com/OKCzudec/videos/766439794571703

7 spotkanie 30.08.2022 r. – wycieczka „Wyprawa szlakiem krynickich tajemnic”
30 sierpnia ekipa Wakacyjnego Kalejdoskopu Kulturalnego udała się na wycieczkę do Krynicy i Muszyny. Pierwszym punktem programu był spacer w koronach drzew drewnianą ścieżką prowadzącą do Wieży Widokowej. Po drodze, wspólnie z przewodnikiem, uczestnicy wyjazdu poznali bogactwo przyrodnicze i kulturowe Krynicy-Zdroju i okolic, usłyszeli o legendarnych postaciach mitologii słowiańskiej i o historii Łemków, którzy niegdyś zamieszkiwali tamtejsze tereny oraz próbowali odnaleźć tajemniczego inkluza. Następnie cała grupa udała się na Górę Parkową, gdzie mogła zobaczyć takie atrakcje jak: stawy z łabędziami i kaczkami, XIX-wieczne, drewniane altany, Polanę Michasiową ze źródełkiem o nazwie "Bocianówka", Leśne Sanktuarium Maryjne z figurą Najświętszej Maryi Panny - Królowej Krynickich Zdrojów. Obowiązkowym punktem programu była Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju, skąd czerpane są naturalne wody lecznicze oraz naturalna woda mineralna Kryniczanka. Następnie udali się do Ogrodów Biblijnych w Muszynie, gdzie przewodnik w krótkim zarysie opowiedział o historii i adaptacji Objawienia zawartego w Piśmie Świętym Muszyny. W podziemiach muszyńskiego Ratusza zobaczyli pozostałości piwnic, w których składowano wina i towary przywożone szlakiem węgierskim, więzienie z salą tortur oraz bogatą ekspozycję narzędzi kaźni. Na zakończenie wycieczki, jej uczestnicy udali się do Ogrodów Sensorycznych, gdzie mogli podziwiać widoki na Dolinę Popradu oraz odpocząć w przepięknej scenerii.

Materiał z profilu FB organizatora:
https://www.facebook.com/OKCzudec/videos/361886449341201
https://www.facebook.com/OKCzudec/videos/1050867442259578

8 spotkanie 31.08.2022 r. – „Szalone pożegnanie wakacji z Przebieranką”
Ostatnie pożegnalne zajęcia w ramach Wakacyjnego Kalejdoskopu Kulturalnego minęło dzieciom pod znakiem szalonej zabawy. Przesympatyczne animatorki przygotowały dla dzieci świetne animacje z niecodziennym humorem, nutą fantazji oraz dawką porządnego szaleństwa. Dzieciaki bardzo chętnie brały udział we wszelkich zorganizowanych zabawach, a było ich mnóstwo. W tym dniu, mimo iż oficjalnie zakończono wakacje z Ośrodkiem Kultury, dzieciom towarzyszyły śmiech, radość i uśmiech na twarzach. Na zakończenie i podładowanie „baterii” dzieci zjadły pyszną pizzę.

Materiał z profilu FB organizatora:
https://www.facebook.com/OKCzudec/videos/1290344768375906
https://www.facebook.com/OKCzudec/videos/517043476849946
https://www.facebook.com/OKCzudec/videos/1660933604293179

Podsumowanie Wakacyjnego Kalejdoskopu Kulturalnego - relacja telewizyjna - kliknij tutaj

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać w każdym czasie. Polityka Prywatności    Informacje o cookies

ROZUMIEM