Ośrodek Kultury w Czudcu

A A A  

Galeria wydarzeń

24-26 czerwca 2022 r. - Dni Ziemi Czudeckiej

wtorek 28.06.2022

W dniach 24-26 czerwca 2022 r. odbyły się Dni Ziemi Czudeckiej. Były to trzy intensywne dni, obfitujące w liczne atrakcje, które upłynęły głównie pod znakiem sportu. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał Wójt Gminy Czudec – pan Andrzej Ślipski, Przewodniczący Rady Gminy – pan Sławomir Szela oraz Dyrektor Ośrodka Kultury – pani Ewa Mitręga-Moskwa. W piątkowe popołudnie rozegrano dziecięcy turniej w piłce nożnej pn. Czudec  Summer Football Cup. Na boisku sportowym w Czudcu zmierzyły się drużyny: Akademia Piłkarska Czarni Czudec, Akademia Piłkarska Strzyżów oraz LKS Diament Pstrągowa. Wszyscy zawodnicy, a było ich około 150, otrzymali pamiątkowe medale, dodatkowo druhny z OSP Wyżne zadbały o odpowiedni poziom energii, przygotowując pożywny poczęstunek. OSP z Wyżnego zorganizowała kurtynę wodną, gdzie zawodnicy oraz uczestnicy piątkowych wydarzeń mogli się schłodzić. Równolegle do rozgrywek, na stadionowej scenie odbył się pokaz sztuk walki w wykonaniu trenera i zawodników klubu Husarz Czudec. Zaprezentowali oni techniki typowe dla Kick-boxingu, K1 i Muay Thai. Po pokazie chętne dzieci wzięły udział w mini treningu. Każdy mógł przymierzyć rękawice bokserskie, spróbować jak wykonuje się uderzenia i kopnięcia, typowe dla tej dyscypliny sportu oraz dowiedzieć się, czym jest garda i jak prawidłowo ją trzymać. Na zakończenie piątkowych atrakcji zaprezentował się DJ Witek, który wprowadził obecnych w letnio-wakacyjne, muzyczne klimaty.

W sobotę przy stadionie sportowym w Czudcu odbył się IV Wyścig MTB o puchar Wójta Gminy Czudec na dystansach: MEGA, MINI oraz MAŁA SZPRYCHA. Kategoria Kids cieszyła się dużym zainteresowaniem, bowiem wystartowało w niej łącznie 89 zawodników i zawodniczek w przedziale wiekowym od 3-14 lat. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy „szprycho-medal”, zaś najlepsi w swoich kategoriach wiekowych otrzymali nagrody. Na dystansie MEGA i MINI zmierzyło się kolejno 44 i 100 zawodników. Trasa IV Wyścigu MTB biegła przez górzyste i leśne tereny Czudca i Przedmieścia Czudeckiego, trasa MINI liczyła około 25 km i 700 m przewyższeń, zaś Mega około 41 km i 1200 m przewyższeń. Niektóre odcinki były bardzo wymagające, ale uczestnicy zgodnie podkreślali, że obie trasy zostały perfekcyjnie przygotowane. W godzinach popołudniowych nastąpiło wręczenie nagród zwycięzcom poszczególnych kategorii oraz tej najważniejszej - pucharu Wójta Gminy Czudec, który powędrował do Michała Matłosza z BikeShop Rzeszów.

W sobotę równolegle do wyścigu MTB odbył się 7 Turniej Piłki Plażowej pn. ZABOROVIA CUP. Na  boiskach do piłki plażowej w Zaborowie i Czudcu zmierzyli się ze sobą w tzw. „dwójkach” zawodnicy z całego Podkarpacia. Drużyny młodzieżowe z terenu Gminy Czudec nie dały się łatwo ograć utytułowanym siatkarzom, i równie dobrze poradziły sobie z wysokim poziomem rozgrywek, zdobywając miejsca na podium.
Po zakończeniu części sportowej, Organizatorzy przygotowali zabawę holi, czyli kolorowe proszki, które przyciągnęły do wspólnej zabawy zarówno tych najmłodszych, jak też starsze dzieci i młodzież. W powietrzu unosiła się chmura różnokolorowego pyłu, a kolorowi byli dosłownie wszyscy, nawet rodzice. Następnie przybyli mogli zobaczyć góralskie show kabaretowe Bacy Pietrka. Na zakończenie sobotnich atrakcji DJ Zobul przygotował disco laser show.

Kulminacją obchodów Dni Ziemi Czudeckiej była niedziela. Na przybyłych czekała moc atrakcji. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Ochotniczej Straży Pożarnej z Wyżnego, na którym można było przymierzyć umundurowanie bojowe wykorzystywane w akcjach ratowniczo-gaśniczych, wejść do specjalnego – zadymionego namiotu, odzwierciedlającego warunki w jakich pracują strażacy podczas gaszenia pożarów, zapoznać się ze sprzętem hydraulicznym używanym do ratownictwa technicznego oraz typowym wyposażeniem samochodów bojowych. Miłą niespodzianką dla dzieci było rozłożenie warstwy piany gaśniczej, w której można było się schłodzić. Kolejnym ciekawym elementem programu był pokaz modelarski w wykonaniu panów Mirosława i Karola Moskwów oraz przedstawiciela Lotniczego Stowarzyszenia Ziemi Łańcuckiej w Rogożnie. Panowie zaprezentowali wystawę modeli samolotów i szybowców polskiej produkcji, nie zabrakło również akcentu motoparalotniowego. Sporą uwagą cieszyło się stanowisko promocyjne przygotowane przez 3 Kompanię z 33 Batalionu Lekkiej Piechoty z Dębicy. Żołnierze uczyli strzelać do tarczy, prezentowali broń oraz wyposażenie samochodu bojowego, pokazywali w jaki sposób należy się maskować w terenie oraz uczyli udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Chętni do zaciągnięcia się do „terytorialsów” mogli uzyskać odpowiedzi na wszelkie nurtujące ich pytania. Ciekawe stoisko zaprezentowali również Panowie ze Stowarzyszenia – Klub Strzelecki Fort, którzy promowali bezpieczne i odpowiedzialne strzelectwo. Każdy chętny mógł podejść i zapytać o prezentowane rodzaje broni krótkiej, długiej i gładkolufowej. Niemałe zamieszanie wywołała obecność przesympatycznego Raptusa – Mateusza Gierlaka, który dodatkowo zorganizował bardzo udaną licytację na rzecz dzieci przebywających w rzeszowskim Hospicjum. Zarówno dzieci jak i dorośli, chętnie robili sobie pamiątkowe zdjęcia ze znanym tiktokerem. Każdy mógł chociaż przez chwilę posiedzieć w kabinie „konia”, z której pan Mateusz często nakręca zabawne filmiki. Fani motoryzacji  mogli dodatkowo obejrzeć sportowe samochody oraz motocykle, a wśród nich pojawiła się również zabytkowa perełka.

Na stoiskach wystawienniczych można było zakupić m.in. zabawki, makramowe rękodzieło, kosmetyki, poznać ofertę edukacyjną Zespołu Szkół w Czudcu oraz wziąć udział w konkursie wiedzy o placówce, zakupić propozycje wydawnicze Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Czudeckiej oraz porozmawiać z pracownikami Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej. Drugi dzień dostępne było także stoisko Urzędu Gminy ze stanowiskami do składania deklaracji odnośnie źródeł ciepła. Dla najmłodszym uczestników imprezy, Organizator przygotował darmowe stoisko malowania twarzy oraz plecenia warkoczyków w wykonaniu animatorów z Przebieranki i Rzeszowskiej Warkoczykarni.

Po części pokazowej na głównej scenie nastąpiła dekoracja zawodników turnieju ZABOROVIA CUP, którzy odebrali puchary i nagrody z rąk Wójta Gminy Czudec oraz Starosty Strzyżowskiego.

Głównymi atrakcjami tej słonecznej niedzieli były występy sceniczne. O godzinie 18:00 swój koncert rozpoczął zespół INO ROS, finaliści programu Must Be The Music Tylko Muzyka. Charyzmatyczni muzycy wykonali swoje najpopularniejsze utwory, które jak podkreślają, inspirowane są folklorem podhalańskim oraz muzyką folkową z pasma Karpat. Po nich wystąpiły trzy przesympatyczne dziewczęta z zespołu o wdzięcznej nazwie „SŁOWIANKI”, które zaśpiewały hity polskiej muzyki współczesnej w folklorystycznym wydaniu. Fani duzi i mali chętnie ustawiali się w kolejce po autografy i zdjęcia z piosenkarkami. Gwiazdą wieczoru był zespół „Daj To Głośniej”, który rozpoczął swój występ o godzinie 21:30. Wokalistka grupy szybko rozgrzała zgromadzoną na stadionie publiczność, która ochoczo śpiewała wraz z nią znane wszystkim utwory.

Dodatkowo podczas trzech dni obchodów Dni Ziemi Czudeckiej na przybyłych czekała strefa zabaw dla dzieci, a na głodnych Żarciowozy z szeroką ofertą gastronomiczną przysmaków z całego świata.

Ośrodek Kultury w Czudcu dziękuje organowi prowadzącemu, na czele z Panem Wójtem Andrzejem Ślipskim, za przychylność w działaniach oraz pomoc. Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Strzyżowie oraz Powiatowemu Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej za wsparcie. Chcielibyśmy podziękować wszystkim naszym partnerom oraz służbom, które pomogły nam w organizacji tych trzech bardzo intensywnych dni, a byli nimi: Akademia Piłkarska Czarni Czudec, LKS Czarni Czudec, Husarz Czudec, MTB Czudec, Strzelnica Fort, Szkoła Pływania Pływak, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Czudeckiej, Zespół Szkół w Czudcu, Koło PZW nr 14 "Leszcz" w Czudcu, 3 Kompania z 33 Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy, Raptus_MG, pan Karol oraz Mirosław Moskwa wraz z przedstawicielem Lotniczego Stowarzyszenia Ziemi Łańcuckiej w Rogóżnie, Ochotnicza Straż Pożarna w Wyżnem, Zaborovia Zaborów, Związek „WICI” w Zaborowie, Sołectwo Czudec, Żarciowozy, KGW Czudec, KM Fitness klub i siłownia Czudec, PCEN Czudec, pan Jan Szarek oraz Grupa Motocyklowa z Wyżnego.
Dziękujemy panu Stanisławowi Góreckiemu za współpracę. Dziękujemy pracownikom Gminy Czudec oraz ZWK w Czudcu. Dziękujemy Kwartalnikowi Czudeckiemu oraz ITVP za patronat medialny. Dziękujemy klubom LKS Diament Pstrągowa oraz Akademia Piłkarska Strzyżów za przyjęcie zaproszenia na CZUDEC SUMMER FOOTBALL CUP. Podziękowania dla wszystkich uczestników IV Wyścigu MTB Czudec – tych starszych i młodszych oraz zawodników biorących udział w VII EDYCJI ZABOROVIA CUP. Ogromne podziękowania dla pana Jerzego Frąckowiaka za poprowadzenie konferansjerki. Dziękujemy wszystkim Wystawcom, którzy urozmaicili naszą strefę handlową. Podziękowania dla Podkarpackiego Centrum Ratownictwa Medycznego, funkcjonariuszy Policji oraz pracowników ochrony za dbanie o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Ogromne brawa dla naszych artystów: DJ Witek, DJ ZOBUL, Baca Pietrek, InoRos, Słowianki, DajToGłośniej – daliście czadu!

A teraz czas na najważniejsze podziękowania, które kierujemy do Strażaków z wszystkich jednostek OSP z Gminy Czudec. Wasza pomoc w ciągu tych trzech dni była nieoceniona. OSP Czudec, OSP Wyżne, OSP Zaborów, OSP KSRG Pstrągowa, OSP Babica - dziękujemy za Waszą gotowość i chęć niesienia pomocy.

Dziękujemy również wszystkim tym, którzy zechcieli spędzić z nami te obfitujące w atrakcje trzy dni.

Relacja telewizyjna - piątek - kliknij tutaj

Relacja telewizyjna - sobota - kliknij tutaj

Relacja telewizyjna - niedziela - kliknij tutaj

Materiał z profilu FB organizatora:
https://www.facebook.com/OKCzudec/videos/346024471013030
https://www.facebook.com/OKCzudec/videos/1087121818876305
https://www.facebook.com/OKCzudec/videos/525033372650977
https://www.facebook.com/OKCzudec/videos/1287675341637022
https://www.facebook.com/OKCzudec/videos/440870097594908
https://www.facebook.com/OKCzudec/videos/578887290459215
https://www.facebook.com/OKCzudec/videos/434674968252144
https://www.facebook.com/OKCzudec/videos/446026916949903
https://www.facebook.com/OKCzudec/videos/735999530934974
https://www.facebook.com/100068245116342/videos/pcb.5126169787500051/786600382716106
https://www.facebook.com/OKCzudec/videos/712290806500376
https://www.facebook.com/OKCzudec/videos/619011572496401
https://www.facebook.com/OKCzudec/videos/1181899579313744
https://www.facebook.com/OKCzudec/videos/381697027360356

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać w każdym czasie. Polityka Prywatności    Informacje o cookies

ROZUMIEM