19 luty 2023 r. - Koncert "Na Ludową Nutę"
wtorek 21.02.2023
Nieodłącznym elementem życia dawnej społeczności wiejskiej był taniec. Wraz z muzyką i śpiewem towarzyszył zarówno przy różnego rodzaju wyjątkowych okazjach, jak i podczas lub tuż po zakończeniu codziennych prac. Taniec spełniał funkcje obyczajowe i miał charakter użytkowy. Był powszechny i mógł służyć podkreśleniu doniosłości jakiegoś wydarzenia, ale przede wszystkim zabawie. Najważniejszym źródłem poznania dawnych obrzędów, zwyczajów i obyczajów tanecznych są dla nas ich bezpośredni świadkowie i uczestnicy. Są to dziś już ludzie nieliczni, starsi wiekiem. O naszych tradycjach regionalnych przypominają również wszelkiego rodzaju występy i koncerty zespołów tańca ludowego, m.in. działającego przy Ośrodku Kultury, Zespołu Pieśni i Tańca „Zaborowiacy”.
19 lutego 2023 r. w Szkole Podstawowej w Zaborowie odbył się już po raz szósty koncert „Na Ludową Nutę”. Podczas tego niezwykłego widowiska zaprezentowały się wszystkie grupy taneczne ZPiT „Zaborowiacy” oraz Kapela Ludowa z Czudca. Magia tańca ludowego rejonu Rzeszowszczyzny oraz talent i charyzma tancerzy sprawiły, że koncert był prawdziwą ucztą dla oka, ucha i serducha!
Koncert rozpoczął występ Grupy Najmłodszej - Zerowej, która zatańczyła utwory pt. „Kukułeczka” oraz „Laboga Dziewuszki”. Grupę tą tworzą dzieciaczki w wieku od 4 do 6 lat, z którymi na co dzień pracuje choreograf – pani Patrycja Przyłucka. Bardzo cieszy fakt, że tych najmłodszych tancerzy jest tak dużo, bo chociaż czasy świetności tańca ludowego dawno już minęły, to widać, że spuścizna naszych przodków jest nadal żywa.
Jako kolejna zaprezentowała się Grupa Młodsza w widowisku pt. „Na pastwisku”. Przedstawiało ono dawne gry i zabawy dziecięce z naszego regionu. Inscenizacja była doskonałą okazją do unaocznienia, jak jeszcze nie tak dawno temu, bawiły się dzieci na polskiej wsi, najczęściej przy pasieniu krów. Widowisko opracowała pani Patrycja Przyłucka. Akompaniowali - na akordeonie pan Grzegorz Szczygieł oraz na kontrabasie pan Andrzej Wolski.
Po występach najmłodszych tancerzy, zgromadzona widownia mogła podziwiać Krakowiaka w wykonaniu pary tanecznej Magdaleny Moskwy i Wojciecha Wałacha z Grupy Reprezentacyjnej. Krakowiak to obok Poloneza, Mazura, Kujawiaka i Oberka jeden z pięciu polskich tańców narodowych, który swoją nazwę zaczerpnął od regionu gdzie się narodził. Jest uznawany za najwybitniejszy z polskich tańców. Jego dodatkowym atutem są przepiękne stroje ludowe i w tym przypadku jest to typowy, bogato zdobiony ubiór krakowski. Tworzą go połączenia kolorystyczne charakterystyczne dla tego regionu Polski, które dodatkowo przyciągają publiczność i porywają w takt szybkiej muzyki.
Następnie w suicie tańców przeworskich wystąpiła Grupa Średnia. Tańce tego regionu charakteryzują się zmiennym tempem, przechodzącym stopniowo z umiarkowanego w szybkie, aż do bardzo szybkiego. Tancerze stosują bardzo dużo różnych ujęć rąk, a niemal każdy taniec poprzedza przyśpiewka, tak zwany zaśpiew. Grupa Średnia to nowe pokolenie, które w przyszłości będzie godnie reprezentować Zespół Pieśni i Tańca „Zaborowiacy”, a tym samym podtrzymywać tradycje Zespołu oraz popularyzować regionalną kulturę ludową.
W dalszej części widowiska zobaczyliśmy suitę tańców gorlickich zaprezentowaną przez Grupę Reprezentacyjną, której choreografem jest pan Jan Błażejowski. Folklor taneczny okolic Jasła i Gorlic odbiega w charakterze ruchu od tańców pozostałej Rzeszowszczyzny. Prawie połowa tańców tańczona jest w metrum trójdzielnym, a pozostałe w metrum dwudzielnym – tańczone w umiarkowanym tempie, z mniejszym rozmachem. Suitę tą dla Zespołu przygotowała pani Alicja Chaszczak – niekwestionowany autorytet w dziedzinie tańca ludowego rzeszowszczyzny.
Jako kolejna zaprezentowała się Grupa Seniorów, która przedstawiła fragment widowiska „Zmówiny”, czyli spotkania przedstawicieli dwóch rodzin, w czasie którego uzgadniało się sprawy dotyczące zawarcia małżeństwa, a więc kwestie takie jak posag, termin ślubu i szczegóły wesela. Następnie panowie z Grupy Reprezentacyjnej i Seniorów wykonali okółkę, czyli taniec tańczony przez samych mężczyzn, gdzie inicjator tańca opłacał muzykę i śpiewał przyśpiewkę.
W dalszej części zobaczyliśmy suitę tańców lasowiackich, którą zatańczyli Seniorzy ZPiT „Zaborowiacy”. Charakter tańców Lasowiaków jest częściowo zbliżony do charakteru tańców centralnej Polski. Cechuje je wyprostowana postawa, elegancja ruchów, żywiołowe tempo. Są to tańce pojedynczych par, należą do nich: polka hura, lasowiak i cebulka oraz grupa tańców powszechnie tańczonych na Rzeszowszczyźnie. Suitę tańców lasowiackich opracował długoletni członek zespołu, a obecnie choreograf tej grupy – pan Krzysztof Mleczko. Zespołowi na próbach akompaniował Daniel Nowak.
Na zakończenie koncertu wszystkie grupy ZPiT Zaborowiacy” zaprezentowały się w niezwykle skocznej i żywiołowej „polce cientej” z suity tańców sądeckich. Choreografię do tego tańca opracowała pani Patrycja Przyłucka.
Organizatorami koncertu byli: Ośrodek Kultury w Czudcu, Gmina Czudec oraz Zespół Pieśni i Tańca „Zaborowiacy”.
Ogromne podziękowania dla wszystkich tancerzy! Dziękujemy za Waszą ciężką pracę, wytrwałość, godziny spędzane na próbach – to wszystko przełożyło się na wspaniałe widowisko. Dziękujemy Kapeli Ludowej z Czudca za piękne ludowe brzmienia i akompaniowanie Zespołowi. Dziękujemy pani Alinie Rykała - Dyrektor SP w Zaborowie, za udostępnianie miejsca do ćwiczeń, otwartość na nowe propozycje oraz wszelkie wsparcie, które otrzymuje Zespół. Dziękujemy Wioli Kut – uczennicy SP w Zaborowie za przygotowanie przepięknej scenografii. Podziękowania dla Koła Gospodyń Wiejskich z Zaborowa za pyszny poczęstunek. W tym miejscu pragniemy także serdecznie podziękować choreografom, którzy z ogromnym poświęceniem przygotowywali tancerzy do występu. Bez Was ten koncert nie nabrałby takiego rozmachu i nie mógłby przybrać tak pięknej formy.
Serdecznie dziękujemy wspaniałej publiczności za liczną obecność. Dziękujemy za okazane wsparcie i hojność. Zespół czyni starania na rzecz zakupu strojów przeworskich dla Grupy Reprezentacyjnej i po koncercie można było przekazać wolne datki za zakup tychże strojów – kwota ta wyniosła 3.490 zł. Jeszcze raz dziękujemy i do zobaczenia na naszych kolejnych koncertach i występach!
Relacja telewizyjna - kliknij tutaj
Materiał z profilu FB organizatora:
część I - https://www.facebook.com/OKCzudec/videos/1374564116636997
część II - https://www.facebook.com/OKCzudec/videos/1171789030198949