Dziecięcy Zespół Taneczny LIBRETTO

Dziecięcy zespół taneczny Libretto działa przy Ośrodku Kultury w Czudcu. Zrzesza młodzież uczęszczającą do szkół podstawowych i gimnazjum naszej gminy. Prezentuje układy z kategorii inscenizacji tanecznych, których zadaniem jest przedstawienie wybranego tematu przy użyciu różnych technik tanecznych, kostiumów i rekwizytów. Grupy biorą udział w różnych uroczystościach na terenie gminy i powiatu oraz uczestniczą w przeglądach odbywających się w naszym regionie m.in.:

- w Powiatowym Przeglądzie Zespołów Tanecznych „Rytm , Muzyka, Taniec” w Niebylcu,
- Przeglądzie Tanecznym „Michały” w Strzyżowie,
 - Podkarpackich Mistrzostwach Formacji Tanecznych w Rzeszowie

Od 1999r instruktorem i choreografem wszystkich grup jest Pani Anna Proksa – Lenart.

 

 

 
   KAPELA LUDOWA Z CZUDCA

Kapela Ludowa z Czudca istnieje od 1974 roku. Przez lata zmieniali się członkowie zespołu, ale pozostała pasja i umiłowanie folkloru. Różni ich wiek, miejsce zamieszkania, łączą – cotygodniowe próby, wspólne występy. Tworzą grupę blisko ze sobą związanych ludzi, razem muzykujących, rozkochanych w dźwiękach polek, oberków, sztajerków, walczyków. Repertuar Kapeli stanowią utwory oparte na kanwie zwyczajów i prostego wiejskiego życia. Na swoim koncie mają wiele nagród i wyróżnień zdobytych na konkursach i przeglądach m.in. w Dynowie na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel w Kazimierzu nad Wisłą, na imprezie p.n. „Starych Potraw Smak i Urok” w ramach Wojewódzkich Spotkań Kapel Ludowych w Błażowej i wielu innych. Kapela jest nieodłączną częścią wielu wydarzeń na terenie gminy i powiatu. W roku 2000 oraz  2009 kapela dokonała nagrania w studiu Radia Rzeszów. Nagrania te były i są wielokrotnie emitowane na antenie podczas audycji folklorystycznej. W 2011 r. kapela otrzymała nagrodę Zarządu Powiatu za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W listopadzie 2014r. ukazała się kolejna płyta Kapeli. Płyta ma promować Kapelę Ludową działającą pod patronatem Ośrodka Kultury w Czudcu i przeznaczona jest dla fanów Kapeli oraz miłośników muzyki ludowej. Celem płyty jest krzewienie folkloru rzeszowskiego i lokalnego.

 

Skład Kapeli Ludowej:

 

  1. Antoni Dral – skrzypce
  2. Adam Wilk - skrzypce
  3. Janusz Dobek – kontrabas
  4. Justyna Nowak – klarnet
  5. Marek Sitek – klarnet
  6. Grzegorz Szczygieł – akordeon
  7. Daniel Nowak – akordeon
  8. Katarzyna Biela – wokal
  9. Anna Haczela - wokal
  10. Joanna Dyjak - wokal
 
   ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA "ZABOROWIACY"

Powstał w styczniu 1974 roku i działa pod patronatem Ośrodka Kultury w Czudcu. Zespół jest chlubą i wizytówką wsi Zaborów oraz Gminy Czudec. Przez lata zmieniali się członkowie, zakładali rodziny, zmieniali miejsce zamieszkania, ale sentyment do zespołu  i do tańca ludowego pozostał. Tradycją zespołu stało się, iż występują w nim kolejne pokolenia. Rodzice, a niejednokrotnie dziadkowie przekazują zamiłowanie do folkloru i tańca ludowego swoim dzieciom  i wnukom. Zespół w swoim dorobku posiada tańce i przyśpiewki rzeszowskie, pogórzańskie i lasowiackie. Tańce te cechuje żywiołowość, swoboda i dynamika ruchu. W 2006 roku Zespół Pieśni i Tańca otrzymał honorową nagrodę Zarządu Powiatu Strzyżowskiego w kategorii: Kultura, Sztuka, Oświata i Ochrona Dziedzictwa Narodowego za kultywowanie folkloru, a w grudniu  2015 roku ZPiT Zaborowiacy otrzymał nagrodę finansową Zarządu Powiatu za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury oraz upowszechnianie twórczości ludowej. Choreografem zespołu jest pan Jan Błażejowski, akompaniatorem jest pan Grzegorz Szczygieł, a kierownikiem artystycznym jest pan Janusz Dobek.

realizacja: ideo Ośrodek Kultury w Czudcu
38-120 Czudec, ul. Rynek 14