CHÓR SZAFRANOWE NUTKI

CHÓR SZAFRANOWE NUTKI

 

REGULAMIN CHÓRU SZAFRANOWE NUTKI 2020

Regulamin Chóru

 

Chór Dziecięcy „Szafranowe Nutki” powstał pod koniec 2016 roku za sprawą Pani Marii Saneckiej, natomiast pod patronatem Ośrodka Kultury        w Czudcu działa od 2017 r.  Skład członów chóru na przestrzeni każdego roku ulega zmianie. W roku artystycznym 2019/2020, chór liczy 20 członków. Członkowie chóru to uczniowie m.in. Szkoły Podstawowej w Czudcu, Zespołu Szkół w Wyżnem oraz Szkoły Podstawowej w Zaborowie.

„Szafranowe Nutki” od początku swojej działalności biorą udział w wielu przeglądach i konkursach zajmując czołowe miejsca:

  • I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Religijnej w Budach Głogowskich,
  • I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Polskiej i Obcojęzycznej Piosenki Religijnej w Rzeszowie,
  • I miejsca w podkarpackim konkursie Literatura i Dzieci, piosenką „Legenda o smoku” (2018 r.)
  • III miejsca w podkarpackim konkursie Literatura i Dzieci, piosenką „Czary-mary” (2019 r.).

Chór regularnie przygotowuje zróżnicowany repertuar m.in. piosenki dziecięce, patriotyczne, świąteczne oraz kolędy i pastorałki, które prezentuje podczas różnych wydarzeń kulturalny, szkolnych, kościelnych na terenie gminy Czudec jak i poza nią.

Kierownikiem muzycznym i dyrygentem od początku jest Pani Dominika Sanecka, która czuwa nad przygotowaniem występów, a podczas prób pod jej czujnym okiem i uchem chórzyści uczą się dykcji i emisji głosu.

W aranżacjach utworów i grą na skrzypcach chór wspiera Julia Sanecka, a podczas występów towarzyszą instrumentalnie zaprzyjaźnieni muzycy. Spotkania odbywają się regularnie raz w tygodniu w Sali Widowiskowej Ośrodka Kultury w Czudcu (w budynku Urzędu Gminy w Czudcu).

Wiele osób często zadaje pytanie: dlaczego właśnie Szafranowe Nutki? Działalność chóru od początku związana była z Kościołem, a szczególnie z Matką Bożą, która od wieków zajmuje szczególne miejsce w czudeckiej społeczności. Dlatego poszukiwania nazwy rozpoczęliśmy od symboliki kwiatów, które nieodłącznie związane są w sztuce sakralnej z wizerunkiem Maryi. I tak znaleźliśmy szafran, czyli odmianę krokusa, którego wnętrze stanowi najdroższą przyprawę świata. My także chcemy, aby nasz śpiew był najcenniejszym darem, formą czci dla Maryi.