---
Start / Wydarzenia / Wakacyjny Kalejdoskop Kulturalny z Ośrodkiem Kultury w Czudcu – Sierpień 2019

Wakacyjny Kalejdoskop Kulturalny z Ośrodkiem Kultury w Czudcu – Sierpień 2019

Miesiąc sierpień w Ośrodku Kultury w Czudcu upłynął pod znakiem wakacyjnych spotkań dla dzieci i młodzieży. Pod hasłem „Wakacyjny Kalejdoskop Kulturalny” OK zaproponował uczestnikom szereg różnorodnych atrakcji. W klimatach artystycznych przeprowadzono warsztaty barwienia tkanin: najpierw techniką batiku, a następnie techniką shibori. W tej pierwszej, uczestnicy za pomocą wosku pszczelego nanosili na tkaninę wymyślone przez siebie wzory, następnie zanurzali pracę w wybranych  barwnikach i ją suszyli. Czynnością końcową pracy było usunięcie wosku za pomocą żelazka. Po przeprasowaniu tkaniny, ukazywały się piękne artystyczne batiki.  Technika Shibori natomiast wymagała od dzieci sporej wyobraźni, gdyż ich zadaniem było bawełnianą tkaninę poskładać i przewiązać sznurkiem w dowolny sposób, aby podczas barwienia powstały na niej różnorodne załamania, tworzące abstrakcyjne wzory. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia. Przy tworzeniu swoich prac wykazały się ogromną pomysłowością oraz twórczym podejściem do tematu, co miało odzwierciedlenie w efektach ich działań.

Dnia 13 sierpnia odbyły się zajęcia rysunkowo-malarskie XXL. Niestety pogoda w tym dniu nie dopisała, więc zajęcia planowane w plenerze odbyły się ostatecznie  w  sali widowiskowej mieszczącej się w Urzędzie Gminy. Przygotowana wielkoformatowa płaszczyzna w postaci papieru pozwoliła dzieciom  pracować z ogromnym rozmachem i twórczą swobodą. Wspólna praca artystyczna sprzyjała integracji  ponad 30 osobowej grupy.  Młodzi twórcy mogli posługiwać się różnymi technikami, począwszy od rysunku ołówkiem czy kredką, a skończywszy na malowaniu farbami wykorzystując różnorodne narzędzia
(pędzle, wałek malarski, korki do odciskania wzorów itp.). Większy format pracy pomógł uczestnikom spojrzeć w odmienny sposób na  tworzenie obrazów czy rysunku. Podczas zajęć nie obyło się też bez pomalowania nóg, twarzy, czy włosów, ale mamy nadzieję, że rodzice podeszli ze zrozumieniem do tej sytuacji.

Kolejne zajęcia to wyjazd do Rancza w Pstrągowej. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość pokarmić zwierzęta, które swobodnie biegały pomiędzy nimi. Dzieci z chęcią podawały im, przygotowany przez właścicieli mini zoo, chleb. Najbardziej głodne okazały się chyba lamy, z którymi niektórym udało się nawet zrobić selfie. Po emocjach związanych z bezpośrednim kontaktem ze zwierzętami nastąpiła chwila odpoczynku w indiańskim Tipi, a następnie na wieży widokowej. Chętni mogli także pokarmić przebywające za ogrodzeniem kuce i kozy. W dalszej części wyjazdu dzieci korzystały z parku linowego „Małpi Gaj” oraz tworzyły bańki mydlane, przygotowane przez instruktorów Ośrodka Kultury w Czudcu. Wszyscy zmęczeni upałem mogli schronić się w „Stodole”, gdzie właściciele przygotowali chłodne napoje. Na koniec pobytu w Ranczo uczestnicy pokarmili rybki pływające w okolicznym stawie oraz odbyli przejażdżkę wozem turystycznym. Sprzyjająca pogoda sprawiła, że dzieci mogły w pełni skorzystać z atrakcji oferowanych przez właścicieli tego pięknego miejsca. Ze swojej strony serdecznie dziękujemy za ich gościnność i życzliwość.

22 sierpnia odbyło się spotkanie w klimatach myśliwskich, z Panem Bogusławem Depą – łowczym Koła Łowieckiego „Rogacz” w Niechobrzu. Pan Bogusław opowiedział dzieciom o życiu i nawykach leśnych zwierząt oraz  przedstawił słuchaczom różne myśliwskie historie. Jednocześnie uczestnicy spotkania mogli podziwiać przywiezione przez niego okazy myśliwskie, które uatrakcyjniły całość wykładu.

W ostatnim tygodniu wakacji, 27 sierpnia we wtorek, odbyła się wycieczka do Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja” w Trzcinicy. Dzieci odbyły tam warsztaty malowania wzorów słowiańskich na tkaninie. Każde z nich wyszło z własnoręcznie ozdobioną torbą, a niektóre dedykowały ją już na wstępnie swoim mamusiom lub tatusiom. Uczestnicy wycieczki odbyli również podróż w czasie, zwiedzając muzeum oraz grodzisko i park archeologiczny. Wszyscy chętnie słuchali opowieści o dawnych grodach i ludziach w nich żyjących, zwiedzali chaty, w których na klepisku spali ówcześni osadnicy.  Większość, mimo panującego skwaru, chętnie wyszła na platformę widokową, mieszczącą się w najwyższym punkcie skansenu. Na wysokości 33 m można było podziwiać roztaczające się wokół piękne widoki. W sumie dzieci zwiedziły ponad 150 m wałów obronnych, przeszły przez 2 bramy prowadzące do grodu (z epoki brązu i wczesnego średniowiecza) oraz miały możliwość zapoznać się z wnętrzami chat  znajdujących się w grodzisku, a na terenie parku archeologicznego zwiedziły wioski: otomańską z początków epoki brązu oraz słowiańską z wczesnego średniowiecza. Na zakończenie wycieczki wszyscy obejrzeli fragment filmu o historii Karpackiej Troi, o zabytkach z nią związanych oraz o etapach powstawania skansenu. Wycieczka została zwieńczona wspólnym zdjęciem, po którym dzieci z opiekunami wyruszyły w podróż powrotną.

Ostatnie zajęcia odbyły się 29 sierpnia w sali widowiskowej OK w UG. W tym dniu warsztaty przeprowadziła Pani Małgorzata Edmondson z Pstrągowej, która na co dzień zajmuje się tworzeniem naturalnych kosmetyków. Uczestnicy, pod okiem prowadzącej, wykonali przepięknie pachnące kule musujące do kąpieli. Pani Gosia pokazała, że kosmetyki mogą zostać wykonane z naturalnych składników, a przy tym doskonale spełniać swoją rolę. Był to czas świetnej zabawy. Największe zainteresowanie wzbudziły suszone kwiaty, które można było dodawać do przygotowywanej masy. Dzieci zachwycały się także pięknymi kolorami, uzyskiwanymi dzięki naturalnym barwnikom oraz zapachami, które w wypełniły całą salę, dając wszystkim chwilę wytchnienia, relaksu i odprężenia. Czasami nie od razu młodzi „chemicy” uzyskiwali efekt, jakiego oczekiwali. Jednak ostatecznie każdy wyszedł z własnoręcznie przygotowanym kosmetykiem do kąpieli. Na zakończenie zajęć wszyscy przybyli otrzymali pamiątkowe dyplomy z rąk Dyrektor Ośrodka Kultury, Pani Ewy Mitręgi-Moskwa.

Tegoroczne zajęcia wakacyjne upłynęły w bardzo miłej atmosferze. Instruktorzy z OK w Czudcu serdecznie dziękują dzieciom za ich nienaganne zachowanie, zwłaszcza podczas wyjazdów, gdzie ich kultura osobista zauważana była przez obcych zupełnie ludzi. Drogie dzieci w te ostatnie dni wakacji życzymy wam wszystkim samych sukcesów w mającym się rozpocząć nowym roku szkolnym oraz wytrwałości w pokonywaniu wszelkich trudności.

więcej fotografii:

1. Barwienie tkanin techniką batiku oraz shibori – kliknij tutaj
2. Zajęcia rysunkowo- malarskie XXL – kliknij tutaj
3. Wyjazd do Rancza w Pstrągowej – kliknij tutaj
4. Myślistwo – spotkanie z Bogusławem Depą – kliknij tutaj
5. Karpacka Troja – wycieczka – kliknij tutaj
6. Spotkanie z Małgorzatą Edmondson – warsztaty wykonywania kul musujących do kąpieli – kliknij tutaj