Artyści

Na terenie Gminy Czudec mieszka wielu artystów zajmujących się malarstwem, rzeźbą, fotografią oraz rękodziełem artystycznym.

W związku z aktualizacją bazy danych o artystach tworzących na terenie gminy Czudec Ośrodek Kultury w Czudcu zachęca do podzielenia się swoją twórczością artystyczną. W tym celu prosimy o wypełnienie i nadesłanie udostępnionego poniżej formularza.

Artyści w Gminie Czudec – formularz

Pismo przewodnie

Formularz wraz ze zdjęciami można złożyć w Ośrodku Kultury w Czudcu ul. Rynek 14, 38-120 Czudec, lub przesłać pocztą e-mail: okczudec@onet.eu


Anna Jodłowska

Anna Jodłowska urodziła się w 1977 r. w Rzeszowie. Obecnie mieszka i tworzy w Babicy. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie w 1997 r. Od tego momentu życie poświęciła malarstwu i stale rozwija umiejętności w tym kierunku. Swoje prace tworzy przede wszystkim na płótnie i desce techniką olejną i akrylową, a inspiracje czerpie głównie z przyrody która od zawsze ją fascynowała. Poza malarstwem pasjonuje się fotografią przyrodniczą i ogrodnictwem, którym poświęca każdą wolną chwilę.


Maria Jacek

Pani Maria Jacek ur. 1973 roku w Rzeszowie. Obecnie mieszka w Czudcu, a pochodzi z Pstrągowej. Z domu rodzinnego wyniosła zamiłowanie do prac artystycznych, gdzie jej mama do tej pory maluje i rzeźbi. W 1993 roku ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Maluje ikony na deskach, rzeźbi, szkicuje pastelami, maluje na szkle i porcelanie, wykonuje kartki okolicznościowe.

Artystka tak pisze o sobie: „Mam na imię Maria, ale wszyscy mówią do mnie Majka. Kocham przyrodę, ptaki, kwiaty oraz wszystko co z nią związane. Natura jest też dla mnie inspiracją w tworzonych pracach. Pozwala mi się wyciszyć i odpocząć od codziennego zgiełku. Praca zawodowa oraz obowiązki znacznie ograniczają mój czas na malowanie, jednak staram się każdą wolną chwilę poświęcać mojej pasji”.

Na blogu www.majkaijejbajka.blogspot.com można zobaczyć więcej jej prac.


Mieczysław Kołodziej

Pan Mieczysław Kołodziej urodził się w Lubeni w 1960 r. obecnie mieszka w Czudcu. Rysować lubił zawsze, a pierwsze prace wykonane farbami olejnymi powstały podczas służby wojskowej. Po dłuższej przerwie za namową kolegi rzeźbiarza w 2010r. zaczął malować ponownie. Są to prace wykonane pastelami i farbami olejnymi. Stara się nabierać doświadczenia malując różnorodne tematy, a malowanie niewątpliwie stało się jego pasją. W 2011 r. obraz Pana Mieczysława Kołodzieja pt. ” słoneczna kąpiel” zakwalifikował się na wystawę malarstwa amatorskiego w WDK Rzeszów.


Anita Bloch

Pani Anita Bloch już wiele lat zajmuje się ceramiką, w której znalazła fascynujące połączenie wielu technik plastycznych jakimi zajmowała się wcześniej. Czerpie ze sztuki ludowej (szczerej, kochającej kolor i bogactwo), ale i nowoczesnej sztuki projektu ( łamiącej bariery, prowokującej, upraszczającej formę). Wykonuje głównie biżuterię i przedmioty użytkowe. Tworzy w myśl zasady, że sztuka ma być odpoczynkiem od codzienności pełnej ograniczeń i zakazów. Dlatego przedmioty, które wykonuje mają wzbudzać radość jako główna wartość – najpierw w niej jako twórcy, później zaś w oglądających.


Dorota Dopart – Koczur

Pani Dorota Dopart – Koczur mieszka w Czudcu. Zajmuje się wszelkimi odmianami rękodzieła artystycznego. Począwszy od kwiatów z bibuły, figurek z masy solnej, haftowanych woreczków, przez decoupage i albumy aż do bardzo pracochłonnej biżuterii typu sutasz. Pani Dorota uczestniczy w licznych wystawach i pokazach.


Józefa Nieroda

Pani Józefa Nieroda urodziła się w 1944 roku. Pochodzi z Dębowej koło Jasła, obecnie mieszka w Pstrągowej. Od kilku lat intensywnie maluje i rzeźbi.

Jest to jej pasja i sprawia jej to ogromną przyjemność. W wolnych chwilach również amatorsko pisze wiersze. Jest także wielką miłośniczką przyrody. Przede wszystkim uwielbia obserwować ptaki. Interesuje się nimi i dlatego często odzwierciedla je w swoich dziełach. Rzeźbi nie tylko zwierzęta ale także postacie ludzkie. Na jej obrazach najczęściej ukazuje się przyroda. Maluje przede wszystkim krajobrazy, kwiaty, martwą naturę a także portrety.


Sławomir Czarnik

Pan Sławomir Czarnik zajmuje się malarstwem akrylowym, czasami temperowym, rzeźbą w drewnie i sporadycznie ceramiką. Na co dzień pracuje w ŚDS w Nowej Wsi na stanowisku Instruktor terapii zajęciowej.


Justyna Jacek

Pani Justyna Jacek mieszka w Zaborowie. W latach 2005 – 2009 uczyła się w Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie na kierunku metaloplastyka. Od zawsze interesowała się sztuką. Lubi rzeźbić zarówno w glinie jak i blasze, malować i rysować.


Barbara Drzał
Pani Barbara Drzał – mieszka w Czudcu. Rękodziełem artystycznym interesuje się od zawsze. Będąc w Zakopanem na festiwalu Ziem Górskich zafascynował ją folklor ludowy i tak już zostało. Pasjonuje ją szydełko, frywolitka, haft igłowy, krzyżykowy, przestrzenny, makrama, decoupage i wyrób świec parafinowych. Bierze udział w różnych warsztatach i wystawach.


Anna Lewanowicz-Domino

Anna Lewanowicz-Domino. Urodzona w Kętrzynie (1984 r.), zamieszkała w Krakowie. Zakochana w „ziemi czudeckiej” od pierwszego wejrzenia. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie, oraz studia na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, na kierunku Architektura Krajobrazu. Uwieńczeniem studiów była praca dyplomowa pt. „Czudec- rewaloryzacja założenia parkowo- pałacowego i rynku”. Obecnie zajmuje się projektowaniem publicznych i prywatnych terenów zielonych, oraz prowadzeniem warsztatów rękodzieła i projektowania zieleni, prowadząc z pasją swoją firmę. Na stronie prezentujemy także, obrazy malowane w technice akwareli, olejnej oraz akrylowej.


Janusz Jacek

Janusz Jacek urodził się w 1957 roku i na stałe mieszka w Nowej Wsi. Od lat młodości interesuje się fotografią, która z czasem stała się także  jego drugim zawodem. Fotografowanie jest dla Pana Janusza częścią jego życia i pasją, dzięki której może wyrażać swoje emocje i radość, która pozwala oderwać się od zwykłej codzienności. Najchętniej fotografuje przyrodę; fascynuje go piękno okolicznych krajobrazów.


 Bogusław Czarnik


Rocznik 1971. Mieszka i tworzy w Przedmieściu Czudeckim (Zawisłocze), w którym mieszka od dziecka. Jego ulubione techniki to: piórko i tusz, ołówek, sztalugowe malarstwo olejne. Lubi eksperymentować, ale najbardziej przemawia do niego realizm. Przygodę ze sztuką rozpoczął w wieku 45 lat.
W 2017 roku założył firmę o profilu artystycznym.
Chętnie przyjmuje zlecenia na: portrety domów, zwierząt, pojazdów, itd… Ludzi nie portretuje…
Kontakt: 503 853 994; czarnikboguslaw@gmail.com


Małgorzata Edmondson

Pani Małgorzata Edmondson mieszka z mężem i dwoma córkami w miejscowości Pstrągowa. Prowadzą tam ekologiczne gospodarstwo rolne. Uprawiają warzywa i hodują kozy. Na bazie ich mleka pani Gosia wykonuje mydełka. Produkcja mydełek to jej hobby, ale również biznes. Oprócz mydeł zajmuje się produkcją ręcznie robionych na szydełku zabawek – maskotek dla dzieci.

Nie ma dnia, w którym Pani Gosia nie siedziałaby w swoim warsztacie studiując alchemię wytwarzania mydła lub mieszania różnych składników i tworzenia nowych receptur. Mydełka, które produkuje, wytwarza z naturalnych składników. Następnie ręcznie tnie na kawałki i suszy przez około 4 tygodnie. Oprócz mydeł wytwarza także balsamy do ciała, balsamy do ust, peelingi cukrowe oraz kule musujące do kąpieli.


Katarzyna Stec-Niemiec

Pani Kasia, mieszkanka Zaborowa, tworzy niepowtarzalne i wyjątkowe upominki na każdą okazję. Wykonuje je m.in. ze słodyczy i pampersów. Jej rękodzieło upominkowe i dekoracyjne to np.: słodkie drzewka, bukiety, czekoboksy, powertex, scrapbooking, dekoracyjne butelki na wino, ozdoby świąteczne, kosze prezentowe i inne.


Dorota Zielińska

Pani Dorota Zielińska urodziła się w 1957 roku. Obecnie mieszka w Babicy. W swoich pracach, które tworzy głównie za pomocą szydełka, skupia się na motywach kwiatowych i roślinnych.


Iwona Krata

Pani Iwona Krata, tworząca również pod nazwiskiem Markulis, jest wszechstronnie uzdolnioną artystką. Urodziła się w 1961r. w Mielcu. Przez pewien czas pracowała m.in. jako nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 11 w Rzeszowie. Z Czudcem związana jest już wiele lat, mieszkając i tworząc: piękne obrazy akwarelowe i olejne, barwne prace patchworkowe na szydełku, a także zdobiąc przedmioty techniką decoupage. Pani Iwona od najmłodszych lat pasjonowała się zarówno rysunkiem, jak i wszelką formą robótek ręcznych, z którymi zapoznawała ją babcia. Artystka jest samoukiem, nie mniej jednak jej prace ukazują, jak niezwykle wytrwale dąży do doskonalenia swoich umiejętności.


Magdalena Ustrzyńska

Urodzona w 1978 roku. pani Magdalena jest mieszkanką Pstrągowej. Jej prace mają różną tematykę, jednak każda z nich jest haftowana koralikami. Stworzone przez nią dzieła to m.in..: „Jezus Miłosierny”, „Maryja z Dzieciątkiem Jezus”, „Święta Rodzina”, „Kwiaty”, „Drzewo”, „Kafejka”, „Letni wieczór”.


Zofia Warzocha

Pani Zofia Warzocha mieszka w Czudcu. Najczęstszym motywem jej prac są kwiaty, które wykonuje z juty, sznurka, bibuły, papieru, płótna, wstążki czy też z liści drzew. Dodatkowo pani Zofia rysuje ołówkiem, wykonuje haft wstążeczkowy, ozdabia powierzchnie techniką decoupage oraz tworzy kwiaty ze wstążki techniką kanzashi.


Paulina Wieszczek

Pani Paulina Wieszczek to mieszkanka Wyżnego. Artystka ma bardzo wiele zainteresowań i tworzy w różnych dziedzinach, m.in. maluje, rzeźbi, rysuje. Interesuje się fotografią i filmowaniem. Zajmuje się także projektowaniem graficznym oraz grafiką warsztatową. 


Tetiana Biała

Pani Tetiana to utalentowana artystka mieszkająca w Pstrągowej. Jak sama pisze o sobie, działalnością artystyczną zajmuje się od jedenastego roku życia. Działa w wielu technikach, m. in.: maluje farbami (akryle, akwarele, olejne), rysuje, rzeźbi. Dodatkowo zajmuje się tworzeniem ornamentów i projektów graficznych. Uwielbia robić bukiety jadalne. Nie poprzestaje jednak na zamkniętych formach plastycznych. Swoją pasją dzieli się z szerszą publiką, tworząc dekoracje na imprezy okolicznościowe.