---
Start / Wydarzenia / 20-lecie Przeglądu Kolęd i Pastorałek

20-lecie Przeglądu Kolęd i Pastorałek

W pierwszą niedzielę 2020r. w Sanktuarium Matki Bożej Czudeckiej odbył się Jubileuszowy Przegląd Kolęd i Pastorałek. Koncert ten, który już od dwudziestu lat organizują Ośrodek Kultury w Czudcu oraz Parafia Czudec, zgromadził w to niedzielne popołudnie rzesze wiernych. Wysłuchali oni pięknych wykonań kolęd i pastorałek, wyśpiewanych przez trzynaście grup. Jubileusz poprowadziły wspólnie była Dyrektor OK, pani Lucyna Janaś oraz obecna Dyrektor OK, pani Ewa Mitręga-Moskwa.

W koncercie udział wzięli:

 1. Chór „Benedictus”, którym opiekuje się ks. proboszcz Antoni Kocoł,
 2. Uczniowie z SP w Zaborowie pod opieką pani Renaty Czech,
 3. Dzieci z Grupy Misyjnej z Czudca, które przygotowała pani Maria Sanecka,
 4. Dzieci z SP w Nowej Wsi, przygotowane przez pana Szymona Steca,
 5. Zespół BIG FUN FAMILY, stworzony przez członków rodziny Bielów,
 6. Grupa Instrumentalno-Wokalna z SP nr 2 w Pstrągowej, przygotowana przez panią Dominikę Stec,
 7. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, którego opiekunem jest ks. Jakub Gunia,
 8. Grupa Śpiewająca z SP w Przybówce, pod opieką ks. Grzegorza Wojnara oraz pani Katarzyny Dubiel,
 9. Rodzina Steców,
 10. Schola Parafialna z Pstrągowej, pod opieką ks. Mariusza Grzybka,
 11. Justyna Piczak oraz Kryspina Wójcik, pod opieką pani Lidii Bytnar,
 12. Chór „Szafranowe Nutki” wraz z zaprzyjaźnionymi muzykami, pod dyrygenturą Dominiki Saneckiej,
 13. Oaza z Czudca, pod opieką ks. Mariusza Mastaja.

Kościelna scena zgromadziła ponad 230 uczestników, co sprawiło, że ostatnia wspólnie zaśpiewana kolęda „Bóg się rodzi”, zabrzmiała niezwykle pięknie i doniośle.

W trakcie Koncertu wyświetlana była prezentacja multimedialna przygotowana przez Katarzynę Biela oraz Annę i Gabriela Stanek. Prezentacja ta nawiązała do całej historii Przeglądu, począwszy od roku 2000, kiedy to przy współpracy Ośrodka Kultury w Czudcu oraz ówczesnego proboszcza, ks. Stanisława Kopcia, zrodziła się ta piękna tradycja. Kasia, Ania i Gabriel, na cele Przeglądu, przeprowadzili kilka wywiadów z osobami, które współtworzyły Koncert. Całość wzbogaciły zdjęcia, na których być może niejeden z obecnych mógł się rozpoznać.

Jubileuszowy Koncert zorganizowany został przez Ośrodek Kultury w Czudcu, Parafię Czudec oraz Gminę Czudec, przy współudziale Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej. Po raz pierwszy zaprezentowały się panie z nowo utworzonego Koła Gospodyń Wiejskich z Czudca, przygotowując dla wszystkich pyszne pierniczki.

Dyrektor Ośrodka Kultury serdecznie dziękuje księdzu proboszczowi Antoniemu Kocołowi, za umożliwienie przeprowadzenia Koncertu w Sanktuarium, księdzu Mariuszowi Mastajowi oraz młodzieży z Oazy z Czudca za pomoc w organizacji, Radiu VIA i iTV Południe za patronat medialny, artystom i ich opiekunom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości.

Do zobaczenia za rok.