---
Start / Wydarzenia / 1 września 2019 – Piknik Strażacki na zakończenie lata

1 września 2019 – Piknik Strażacki na zakończenie lata

Pierwszego września, na stadionie sportowym w Czudcu, odbył się Piknik Strażacki na zakończenie lata, zorganizowany przez Gminę Czudec, Zarząd oddziału Gminnego ZOSP w Czudcu oraz Ośrodek Kultury w Czudcu. Rozpoczęły go zawody strażackie, w których wzięły udział wszystkie drużyny z terenu gminy Czudec. Na początek wszyscy zgromadzeni odsłuchali hymnu Polski, a następnie minutą ciszy, przy włączonej syrenie straży pożarnej z Czudca, uczczono 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej, a tym samym pamięć poległych w niej ludzi.

Po zakończonych zawodach i uroczystym wręczeniu pucharów oraz medali zwycięskim drużynom, rozpoczęła się część artystyczna Pikniku. Na wstępie zaprezentowała się Orkiestra Dęta OSP w Gaci, która to istnieje od 1989 r. W okresie prowadzonej działalności zespół wystąpił ponad 750 razy. Do tej pory swoimi występami uświetnia wszystkie ważniejsze uroczystości religijne, organizacyjne, święta państwowe oraz inne imprezy kulturalne od szczebla lokalnego po ogólnopolski i międzynarodowy. Wykonuje utwory muzyki klasycznej, religijnej, ludowej, marszowej, rozrywkowej i filmowej. Orkiestra uczestniczyła w wielu przeglądach orkiestr dętych organizowanych przez różne instytucje kulturalne, odnosząc liczne sukcesy w postaci wielu zwycięstw i wyróżnień. Systematycznie bierze udział w przeglądach organizowanych przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej, zajmując w nich czołowe, niejednokrotnie pierwsze miejsca. Niedzielny występ bardzo spodobał się zgromadzonej publiczności, niejednemu głęboko zapadając w pamięć.

Kolejnym punktem programu był występ Teatru Kubika, który do Czudca przyjechał aż ze Szczecina. Na co dzień aktorzy zajmują się tworzeniem i realizacją spektakli objazdowych dla dzieci. Łączy ich wspólna pasja i ogromne zaangażowanie w to, co robią. Zgromadzonym na stadionie w Czudcu młodym widzom artyści zaprezentowali „Baśniową podróż klaunów” – program teatralny, w którym cyrkowa trupa klaunów powraca z tournee po dżungli, przywożąc w swoim magicznym wozie tajemnice dobrej zabawy. Cyrkowe niespodzianki czekające na odkrycie przez dzieci ukryte zostały w wozie klaunów oraz w ich czarodziejskiej skrzyni. Przyjazd magicznej karawany był inspiracją do wyśmienitej zabawy z najmłodszymi uczestnikami Pikniku. Na niedzielny występ Teatru Kubika złożyły się: barwny korowód cyrkowy, spektakl pantomimy, animacje cyrkowe, szczudlarze oraz modelowanie baloników.

Ostatnia niedziela wakacji obfitowała również w atrakcje, które mogły zainteresować samych dorosłych uczestników imprezy. O godzinie 1830 rozpoczął się pokaz strażacki, który poprowadził mł. asp. Łukasz Krzanowski, będący jednocześnie ratownikiem medycznym w OSP w Czudcu. W pokazie wzięły udział osobistości czudeckie, tj.: Wójt Gminy Czudec – Pan Andrzej Ślipski, Zastępca Wójta Gminy – Pan Jerzy Wilk, Przewodniczący Rady Gminy – Pan Sławomir Szela oraz Dyrektor Ośrodka Kultury w Czudcu – Pani Ewa Mitręga-Moskwa, która wcieliła się w rolę poszkodowanej. Panowie, przy pomocy strażaka, mieli za zadanie uratować, z uszkodzonego w wypadku samochodu, ranną. Musieli w tym celu użyć standardowych sprzętów, stosowanych w tego typu akcjach przez strażaków. Akcja ratownicza wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród widowni, a jednocześnie przysporzyła wielu emocji osobom biorącym w niej udział. Całość pokazu uwieńczona została zabawą dla dzieci i dorosłych, polegającą na odszukaniu w pianie gaśniczej „zagubionych” w niej przedmiotów. Zabawa przypadła do gustu głównie dzieciom, chociaż i wśród dorosłych znalazło się kilku śmiałków, którzy spróbowali swoich sił w poszukiwaniach.

Po emocjach związanych z pokazem strażackim nastąpił czas relaksu przy dźwiękach muzyki Zespołu Insani, który to już po raz kolejny zagościł ze swoją autorską twórczością w Czudcu. Zespół powstał w 2013r. z inicjatywy Kariny Janusz i Bartosza Siciaka, a ich najbardziej rozpoznawalne do tej pory piosenki to: „Silence” i „Chmury”. Muzycy bardzo dobrze zostali odebrani przez czudecką publiczność, która razem z wokalistami wyśpiewała ich najpopularniejsze utwory.

Po zmroku, o godzinie 2030, rozpoczął się pokaz ognia, zorganizowany przez Chorzowski Teatr Ognia Nam-Tara. Aktorzy zaprezentowali INDIGO SHOW – pokaz, w którym połączenie koloru niebieskiego z barwami płomieni zadziałało na zmysły i pozwoliło widzom oderwać się od rzeczywistości. Stroje tancerzy, żywiołowa muzyka i jedyne w swoim rodzaju płonące konstrukcje, nawiązały swoim charakterem do świata fantasy. Ilość i różnorodność efektów zapierała momentami dech w piersiach widzów. Publiczność mogła podziwiać dużą ilość pirotechniki scenicznej, wyjątkowe płonące rekwizyty dedykowane sztuce fireshow, płonącą scenografię, efekty świetlne, unikatowe efekty specjalne, płonące konstrukcje oraz logo show, w którym zaprezentowane zostały logotypy: Gminy Czudec, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych oraz po raz pierwszy w historii – Ośrodka Kultury w Czudcu, stworzony przez Panią Annę Pszonka.

Na zakończenie Pikniku strażackiego odbyła się dyskoteka na świeżym powietrzu, którą poprowadził DJ Witek. Przy muzyce bawiło wiele młodzieży, która w ten sposób mogła podsumować swoje wakacje.

Niedzielnemu Piknikowi Strażackiemu na zakończenie lata towarzyszyły różne atrakcje. Dzieci mogły bezpłatnie korzystać z urządzeń dmuchanych i foto-budki, które to ufundował Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Czudcu. Dodatkowo chętni mogli zakupić lody włoskie z Pijalni Czekolady w Korczynie, drewniane zabawki z firmy Ludowa Chatka z Domaradza, kosmetyki firmy Avon, zioła i przyprawy sprzedawane przez firmę Matwiolmar, domowe wypieki i kawę serwowane przez Panią Joannę Baran, świecące akcesoria dla dzieci, watę cukrową, popcorn, sorbety i inne. Fani militariów mieli możliwość zapoznać się z ofertą Strzelnicy FORT z Czudca, a miłośnicy sprzętu pożarniczego mogli pooglądać gadżety i sprzęty przywiezione przez przedstawicieli sklepów strażackich ARPAPOL oraz FENIX. Głodnych uczestników imprezy nakarmiła Podkarpacka Akademia Kulinarna i Konsultingowa Pana Jacka Świerka.

Wakacje już za nami. Miejmy nadzieję, że ten okres wyczekiwania na następne szybko minie i już za rok ponownie spotkamy się na stadionie sportowym w Czudcu, mogąc świętować razem ze strażakami.

 

Dla zainteresowanych podajemy poniżej szczegółowe informacje zawodów strażackich
(informacja:  Sekretarz ZOG ZOSP RP w Czudcu Barbara Kidacka-Milewska)

Strażacy mieli do wykonania ćwiczenie bojowe oraz sztafetę 7x50m z przeszkodami oraz konkurencję z prowadzenia musztry, jednak nie była ona brana pod uwagę w klasyfikacji generalnej. Nowością w tym roku były zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych według regulaminu CTIF, gdzie zawodnik może startować już od 10. roku życia. Zawody MDP wg powyższego regulaminu są atrakcyjniejsze dla dzieci i młodzieży ze względu na ilość przeszkód w sztafecie czy ćwiczeniu bojowym (np. tunel 6 m, nalewaki z hydronetkami). Od momentu startu zawodnicy nie mogą używać słów, ponieważ za to naliczane są punkty karne – ćwiczona jest tym samym dyscyplina.

Do zawodów przystąpiło 12 drużyn: 2 kobiece w grupie C, 7 męskich w grupie A oraz drużyny MDP (1 dziewczęca i 2 chłopięce). Komisję sędziowską powołał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie bryg. Rafał RutynaSędzią głównym był mł. kpt. Damian Łojek, a pomagali mu sędziowie z jednostek OSP Gminy Wiśniowa.

Klasyfikacja pokazów przedstawia się następująco:

Zawody odbywały się w dobrej, przyjaznej atmosferze, a rywalizacja sportowa widoczna była do ostatniej konkurencji. Po zakończonych pokazach odbyła się ceremonia wręczenia dyplomów, pucharów, czeków oraz nagród rzeczowych przez Wójta Gminy Czudec Pana Andrzeja Ślipskiego, Zastępcę Wójta – Pana Jerzego Wilka oraz Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP – Pana Marka Jurzystę.

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze otrzymały nagrody rzeczowe, a laureaci trzech pierwszych miejsc z gr. A i C czeki pieniężne ufundowane przez Wójta Gminy Czudec oraz statuetki dla najstarszego uczestnika zawodów, którym był Pan Stanisław Szela z OSP Pstrągowa Dolna oraz dla najmłodszego uczestnika zawodów, którym był Maksymilian Ruszała z OSP Pstrągowa Dolna.

Na szczeblu powiatowym Gminę Czudec reprezentować będą drużyny, które zajęły pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach.

 

więcej fotografii – kliknij link

relacja telewizyjna iTV Południe – kliknij tutaj